Wielkimi krokami zbliża się obowiązkowy termin wprowadzenia kas fiskalnych online w warsztatach samochodowych. Nowe przepisy dotyczące stosowania kas weszły w życie 1 maja 2019 r. Na zakup kas online’owych podatnicy mają jeszcze trochę czasu – z początkiem stycznia 2020 roku sprzęty te muszą być gotowe do pracy. W których przedsiębiorstwach pojawią się w pierwszej kolejności?

 

Kasy fiskalne online dla warsztatów w pierwszej kolejności?

Jako pierwsi kasy online muszą wprowadzić właściciele warsztatów samochodowych, wulkanizatorzy oraz stacje paliw. Przepisy zobowiązują ich do wymiany starych sprzętów na online’owe do 1 stycznia 2020 roku. Podatnicy mogą wymienić urządzenia już teraz, ale nie później niż wymagają tego aktualne regulacje. Jeżeli chcą prowadzić dalej działalność usługową zgodnie z prawem – to pierwsza transakcja w nowym roku musi być zarejestrowana z użyciem kasy online.

 

Ulga na kasę online dla warsztatu

A co jeśli posiadana przez nas kasa jest sprawna i dobrze pracuje? Nie ma to znaczenia. Mechanicy, wulkanizatorzy i właściciele stacji paliw muszą wymienić ją na nową, ponieważ ich branża jest ujęta w harmonogramie wymiany kas. Na szczęście ustawodawca przewidział ulgę na kasę online. Zwrot kosztów za kasę fiskalną online wynosi 90% kwoty zakupu netto, ale nie więcej niż 700 zł. Mogą go otrzymać również Ci podatnicy, którzy już raz korzystali z prawa do ulgi, na poprzednie „tradycyjne” urządzenie rejestrujące.

 

Kasy online dla każdego

Warto pamiętać, że obowiązek posiadania kas online docelowo ma objąć wszystkich przedsiębiorców. Jakiś czas po mechanikach zobligowane do stosowania urządzeń online’owych będą hotele i lokale gastronomiczne, a także prawnicy, lekarze, stomatolodzy, fryzjerzy i kosmetyczki, usługi budowlane, kluby fitness oraz siłownie. Jeżeli działasz jako przedsiębiorca w którejś z tych branż i planujesz zakup kasy fiskalnej, pomyśl o tym, czy od razu nie wyposażyć się w kasę online’ową. Ominie cię późniejsza wymiana, ponieważ twoje urządzenie rejestrujące będzie już dostosowane do aktualnych przepisów.

 

Pamiętaj!

Kasy fiskalne online dla warsztatów – obowiązkowe od 1 stycznia 2020 r.

 

Kogo dotyczy oświadczenie o zapoznaniu się z zasadami ewidencji?