Czy każdy warsztat samochodowy musi instalować kasę fiskalną?

Wszystkie warsztaty samochodowe, punkty wymiany opon i kół oraz stacje diagnostyczne będą musiały mieć kasę fiskalną w 2015 roku. Jeśli więc do tej pory korzystałeś ze zwolnienia ze względu na obroty nieprzekraczające 20.000 zł rocznie, przygotuj się na zakup urządzenia fiskalnego.

Obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących daje podatnikom 2 miesiące na wprowadzenie kasy fiskalnej – licząc od końca miesiąca, w którym podatnik przestał spełniać warunki uprawniające do zwolnienia. Podobnie będzie po 1 stycznia 2015 r. – kiedy w takim razie należy rozpocząć ewidencjonowanie usług naprawy pojazdów samochodowych na kasie fiskalnej?

Warsztat samochodowy, który do końca 2014 r. korzysta ze zwolnienia z kasy fiskalnej za względu na niskie obroty, przestanie spełniać warunki uprawniające do tego zwolnienia z dniem 31 grudnia 2014 r. Ustawodawca daje warsztatom okres przejściowy: 2 miesiące licząc od końca grudnia. Oznacza to, iż pracę z kasą fiskalną warsztat samochodowy musi rozpocząć najpóźniej 1 marca 2015 roku.

 

Uwaga!

Warsztaty samochodowe, stacje diagnostyczne oraz punkty wymiany opon i kół, które do końca 2014 r. korzystają ze zwolnienia z kasy fiskalnej, będą miały obowiązek wprowadzić to urządzenie w działalności najpóźniej 1 marca 2015 roku.

 

Dnia 1 marca 2015 r. kasa fiskalna w warsztacie samochodowym powinna być już zafiskalizowana i gotowa do ewidencjonowania sprzedaży. Oznacza to, że za odpowiednim urządzeniem należy rozejrzeć się wcześniej. Jak bardzo wcześnie? Najlepiej już w styczniu. To prawda, że między styczniem a marcem jest jeszcze cały luty, jednak znalezienie odpowiedniej i kupienie kasy fiskalnej w jeszcze w styczniu zaoszczędzi Ci wiele kłopotów.

>> Kłopotów, jakich kłopotów? <<

Jeśli w 2013 roku korzystałeś ze zwolnienia z kasy fiskalnej lub jeszcze nie miałeś własnej działalności, prawdopodobnie ominęło Cię zamieszanie związane z obniżeniem limitu do zwolnienia podmiotowego z 40.000 na 20.000 zł. Wtedy ustawodawca również dał podatnik okres przejściowy – do 1 marca 2013 r. Okazało się jednak, że liczba przedsiębiorców, którzy musieli kupić kasę fiskalną była tak ogromna, że urządzeń zwyczajnie zabrakło w sklepach z kasami. Nawet producenci nie byli w stanie nadążyć za popytem. Przedsiębiorcy, którzy obudzili się pod koniec lutego, mieli do wyboru dwie opcje: Kupić drogą kasę lub drukarkę fiskalną, z zasady dedykowaną dużym marketom lub nie rozpocząć ewidencjonowania w terminie, a tym samym stracić prawo do ulgi i narazić się na sankcje skarbowe.

W rzeczywistości przedsiębiorcy – zarówno mechanicy, jak i osoby z innych branż – którzy do tej pory mieli niskie obroty, nie potrzebują takiej drogiej kasy fiskalnej. Wystarczy im proste urządzenie za 1000 – 1500 zł. Jednak to właśnie tego typu kas fiskalnych zabrakło w 2013 roku.

Czy tanich kas fiskalnych zabraknie również w 2015 roku? Tego nie wiemy i trudno to przewidzieć. Warto jednak dmuchać na zimne i kupić urządzenie wcześniej. Dzięki temu będziesz miał czas na wybranie odpowiedniej kasy, skorzystanie ze szkolenia i nauczenie się obsługi urządzenia w trybie szkoleniowym – zanim zostanie ono zafiskalizowana.

Warto skorzystać ze szkolenia, szczególnie jeśli wcześniej nie miałeś do czynienia z kasą fiskalną. Przeprowadza je uprawniony serwisant bez dodatkowych opłat. Serwisanci zwykle zgadzają się, aby w szkoleniu uczestniczyli wszyscy pracownicy, którzy będą mieli styczność z kasą. Po szkoleniu serwisant zostawi Ci kasę, abyś mógł się z nią oswoić, powystawiać tyle próbnych paragonów, ile tylko chcesz, zapamiętać klawisze szybkiej sprzedaży itd. Po takim próbnym okresie będzie Ci łatwiej korzystać z kasy fiskalnej w Twoim warsztacie samochodowym – dzięki temu popełnisz mniej błędów, gdy urządzenie będzie już pracowało w trybie fiskalnym.

Samej fiskalizacji można dokonać już pod koniec lutego lub nawet 1 marca 2015 roku. Od tego momentu kasa w warsztacie będzie już zapisywać w pamięci fiskalnej każdą sprzedaż – konieczne będzie rozliczanie tej sprzedaży i odprowadzanie należnego podatku.