Jak wybrać urządzenie fiskalne dla warsztatu samochodowego?

Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym będzie od 2015 roku obowiązkowa. Jak wybrać odpowiednie urządzenie fiskalne dla warsztatu samochodowego? Na rynku mamy ogromny wybór rozmaitych kas i drukarek: kasy fiskalne Posnet, kasy Elzab, Innova, Novitus. Nic dziwnego, że właściciel warsztatu samochodowego, który nie miał wcześniej do czynienia z urządzeniami do rejestrowania sprzedaży, może mieć problem z podjęciem decyzji.

 

Każda branża rządzi się swoimi prawami i ma swoje specyficzne potrzeby. Warto zdecydować się na zakup kasy lub drukarki fiskalnej, która będzie najlepiej odpowiadała oczekiwaniom Twojego warsztatu.

Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym – czym się kierować przy zakupie? Jakim rodzajom czy nawet konkretnym modelom kas, przyjrzeć się w pierwszej kolejności? Oto kilka podpowiedzi.

 

Urządzenie fiskalne dla warsztatu samochodowego – inwestycja na lata

Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym to szeroki temat, który obejmuje wiele zagadnień. Tak naprawdę, nie dotyczy jedynie samego zakupu urządzenia. To także takie kwestie, jak: odpowiednie skonfigurowanie kasy, jej instalacja, fiskalizacja, edycja poprawnych nazw towarów i usług, rejestrowanie sprzedaży zgodnie z przepisami, archiwizowanie danych czy kontrole skarbowe.

Jednak to, jakie urządzenie fiskalne wybierzesz dla swojego warsztatu, wpływa na wszystkie powyższe kwestie. Dobre urządzenie może znacznie ułatwić Ci wywiązywanie się z obowiązku ewidencjowania obrotu i podatku, które nałożył na wszystkich mechaników ustawodawca. Wytrzyma też lata użytkowania. Dlatego warto dobrze się nad tym zakupem zastanowić. Pierwsza rada jaką możemy Ci dać: Nie kieruj się tylko ceną.

 

Urządzenie fiskalne dla warsztatu samochodowego – trochę droższe, ale bardziej się opłaca

Myślisz o zakupie kasy, jak o uciążliwym, dodatkowym obowiązku? Nie jesteś jedyny. Wielu przedsiębiorców, którzy tracą prawo do zwolnienia z obowiązku użytkowania kasy fiskalnej, myśli o tej sprawie podobnie jak Ty. Efekt? Kierują się wyłącznie ceną, zgodnie z nastawieniem Skoro już muszę ją kupić, to kupię najtaniej, jak się da.

Nie myśl jednak w ten sposób – bo szybko pożałujesz najtańszego zakupu.

To oczywiste, że przedsiębiorcy nie lubią ponosić dodatkowych kosztów. Aby je zminimalizować, szukają najlepszych ofert. W wypadku kas – najtańsza, często jest nienajlepsza. Nie minie dużo czasu i przyznasz, że za tani sprzęt, będziesz musiał słono płacić.

Dlaczego?

Najtańsze na rynku kasy fiskalne mają często niskie parametry techniczne, mało przyjazną obsługę, niewielką bazę nazw towarów i usług czy słaby i niewydajny akumulator.

Nie taka kasa fiskalna w warsztacie samochodowym nie będzie spełniać Twoich oczekiwań – jej obsługa pochłonie twój, a wciąż zmieniające się przepisy, zmuszą Cię do zakupu nowocześniejszego modelu.

A wystarczy dołożyć do zakupu 300 czy 400 zł więcej i możesz mieć urządzenie fiskalne dla warsztatu samochodowego naprawdę wysokiej jakości. Która kasa fiskalna lub drukarka fiskalna trafi najlepiej w potrzeby Twoje i Twojego warsztatu samochodowego?

 

Drukarka fiskalna czy kasa fiskalna w warsztacie samochodowym? 

No właśnie – kasa fiskalna czy drukarka fiskalna? Czym różnią się te urządzenia? Co będzie bardziej potrzebne w Twoim warsztacie? Odpowiedzi na te pytania nadadzą kierunek Twojemu zakupowi.

Jeśli chodzi o zasadniczy cel stosowania zarówno kas, jak i drukarek fiskalnych, można powiedzieć, że służą do tego samego. Do ewidencjonowania sprzedaży i podatku należnego. Ich działanie jest jednak nieco inne.

 

KASA FISKALNA może pracować całkowicie autonomicznie. Nie wymaga połączenia z komputerem czy laptopem. Ma klawiaturę, wyświetlacz (lub dwa wyświetlacze), mechanizm drukujący. Wszystko, co jest potrzebne, by działać samodzielnie.

Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy nie widzisz potrzeby korzystania ze specjalnej, dedykowanej aplikacji komputerowej do obsługi sprzedaży. Również tam, gdzie zdarzają się przerwy w dostawie prądu, albo liczy się proste, najlepiej mobilne urządzenie. Małym warsztatom, z niewielką przestrzenią biurową można polecić kasy fiskalne. Kasa fiskalna jest tańsza niż drukarka fiskalna, nawet wysokiej jakości modele kas można kupić już od 999 zł.

 

DRUKARKA FISKALNA nie jest w pełni autonomiczna, tak jak kasa. Pracuje bowiem za pośrednictwem programu sprzedażowego zainstalowanego na komputerze – dlatego wymaga połączenia z komputerem lub laptopem. Chociaż jest droższa, to posiada więcej zaawansowanych funkcji. Dlatego Drukarka fiskalna w warsztacie samochodowym powinna się znaleźć koniecznie, jeśli warsztat jest duży, ma szeroki zakres usług, zajmuje się też sprzedażą towarów np. opon samochodowych. Dzięki specjalnej aplikacji sprzedażowej dedykowanej dla mechaników, przedsiębiorca ma dostęp do danych o transakcjach, cenach, usługach, samochodach czy klientach. Może je analizować wyniki sprzedaży i tworzyć różne raporty oraz wydruki. Ceny drukarek fiskalnych zaczynają się od około 2.000 zł – jest to jednak inwestycja warta przemyślenia.

 

Urządzenie fiskalne dla warsztatu samochodowego – na co zwrócić uwagę?

Zwróć uwagę przede wszystkim na następujące elementy i parametry.

 

Czy posiada elektroniczną kopię paragonu?

Każdy podatnik, w tym również właściciel warsztatu samochodowego stosujący kasę fiskalną, ma obowiązek przechowywania kopii paragonów fiskalnych przez 5 lat od zakończenia roku, w którym upłynął termin płatności z danej sprzedaży. Czy to dużo? Dużo, zwłaszcza jeśli przeliczymy ten czas na ilość zużytych w nim papierowych rolek, które trzeba magazynować, ponieważ ich okazania może zażądać kontrola skarbowa. Znalezienie miejsca na rolki kasowe może jest problemem niejednego warsztatu. W warsztacie często nie ma dobrego miejsca na archiwum paragonów – nie tylko ze względu na przestrzeń, ale też warunki. Kopie dokumentów kasowych nie mogą się przecież zniszczyć… Co ciekawe, producenci papieru termicznego przyznają, że trwałość wydruku wynosi około dwóch lat. Potem zapis na paragonach blaknie i staje się coraz mniej widoczny. Mimo naszych starań przed upływem 5 lat może nas spotkać przykra niespodzianka.

Dlatego warto się dowiedzieć czy interesująca nas kasa fiskalna ma moduł elektronicznej kopii paragonu. Na szczęście wiele nowoczesnych kas i drukarek posiada opcję zapisu cyfrowego. Kopie paragonów trafiają do pamięci karty SD. Ten nośnik danych, chociaż jest mały, ma imponującą pojemność – może pomieścić dane z 3330 tradycyjnych papierowych rolek. Jedna taka karta wystarcza na cały okres użytkowania kasy przez warsztat samochodowy. Elektroniczna kopia, to wygoda, oszczędność i bezpieczeństwo informacji sprzedażowych.

Które urządzenia fiskalne polecane dla warsztatów samochodowych, wyposażone są w moduł elektronicznej kopii paragonów? Na przykład kasy fiskalne Posnet: Posnet Mobile HS EJ oraz Posnet Bingo HS EJ czy drukarki fiskalne Posnet Thermal FV i Posnet Thermal XL.

Jak wydajny jest akumulator?

Wydajność akumulatora wewnętrznego w kasie fiskalnej ma szczególną wartość dla tych mechaników, którym zdarza się świadczyć usługi w terenie. Które kasy fiskalne lub drukarki fiskalne mają najbardziej wydajne akumulatory i pozwalają na pracę w miejscu, gdzie nie ma prądu? Mobilne kasy fiskalne z powodzeniem działają przez cały dzień i nie wymagają w tym czasie ładowania baterii. Inaczej jest z wieloma stacjonarnymi kasami lub drukarkami – w przypadku awarii prądu pracują zaledwie kilka godzin.

Które mobilne kasy fiskalne można polecić warsztatom samochodowym i mechanikom pracującym w terenie? Między innymi kasy fiskalne Posnet: Posnet Mobile HS EJ, Posnet Mobile EU. Godna polecenia jest też kasa Elzab K10, czy Novitus Nano E.

 

Jak duża jest baza towarów i usług?

Wielkość bazy towarowej to ważny parametr zwłaszcza dla tych warsztatów samochodowych, w których wykonuje się dużo różnego rodzaju usług. Im więcej usług świadczysz – tym więcej pozycji będziesz musiał zaprogramować w pamięci urządzenia fiskalnego. Tym większa też powinna być baza towarów Twojego urządzenia fiskalnego.

Nie tylko wykonujesz usługi naprawy samochodów, ale też dodatkowo sprzedajesz towary? Np. części samochodowe, oleje czy opony? Produkty te również będziesz musiał wprowadzić do bazy, więc ilość pozycji do zaprogramowania się powiększy. W zależności od urządzenia możesz zaprogramować w bazie od 2.000 do nawet 150.000 pozycji! Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, oblicz ile nazw towarów i usług będziesz musiał wprowadzić – ten szczegół może wpłynąć na twój wybór.

 

Ważne! Nazwy usług, które świadczysz oraz towarów, które sprzedajesz w swoim warsztacie muszą być szczegółowe. Klient, który spojrzy na wydrukowany paragon, nie może mieć wątpliwości, za co zapłacił.

 

Wyjątkowo duże bazy towarów mają zazwyczaj drukarki fiskalne. Porównaj wielkość bazy towarów w drukarce Innova Profit EJ, Posnet Thermal FV i Posnet Thermal XL.

Jaka jest liczba znaków w nazwie towaru lub usługi?

Liczba znaków, które możesz wykorzystać w nazwie towarów to wcale nie jest mało ważny detal. Im więcej znaków do edycji nazwy masz do swojej dyspozycji, tym bardziej precyzyjną nazwę towaru lub usługi stworzysz. W zależności od rodzaju kasy czy drukarki fiskalnej, liczba znaków może się wahać od 18 do 40 znaków. Jeżeli świadczysz dużo różnych usług i sprzedajesz dużo towarów, to zdecyduj się na urządzenie fiskalne z dłuższą nazwą do zaprogramowania. Dzięki temu zapiszesz precyzyjne nazwy i klient nie będzie miał wątpliwości, za co zapłacił w twoim warsztacie. Wzbudzi to jego zaufanie.

 

Jakie gabaryty ma urządzenie fiskalne?

Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym to urządzeni, na które trzeba znaleźć miejsce. Zwłaszcza jeśli jest to urządzenie stacjonarne, które wymaga podłączenia do prądu i jest niewygodne w przenoszeniu. Masz biurko, czy nawet biuro w warsztacie? Doskonale, waga czy wielkość kasy nie będzie Ciebie bardzo ograniczać. Nie masz biura, ani nawet biurka? Poszukaj małej, przenośnej kasy fiskalnej. Mobilne kasy fiskalne i drukarki fiskalne mają niewielkie gabaryty i niewiele ważą. Dlatego łatwo przeniesiesz je z miejsca na miejsce, a po dniu pracy zabierzesz do domu. Możesz dokupić do nich praktyczne, dedykowane do sprzedaży w terenie akcesoria. Ułatwiają one pracę w trudnych warunkach i przedłużają żywotność urządzenia – np. pokrowiec, czy silikonowa nakładka na klawiaturę.

Przykłady? Popatrz na mobilne kasy fiskalne Posnet Posnet Mobile HS EJ to najmniejsza i najlżejsza kasa fiskalna dostępna na rynku. Bardzo funkcjonalna i prosta w obsłudze okaże się Posnet Mobile EU. Urządzenie przenośne Elzab K10 spodoba się na pewno wielbicielom nowoczesnych technologii. A solidna i wytrzymała Novitus Nano E przykuje uwagę tych mechaników, którzy wiedzą, że w ich warsztacie kasa fiskalna nie będzie miała łatwo.

 

Już wiesz, czym się kierować podczas zakupu kasy fiskalnej dla warsztatu samochodowego?

Przyjrzyj się w takim razie, którzy producenci urządzeń fiskalnych są liderami w tej branży na polskim rynku.

Kasy fiskalne Posnet, kasy Elzab, Innova czy Novitus? Najlepsi producenci urządzeń fiskalnych.