Zwolnienia z instalacji kasy fiskalnej: Czy dotyczą warsztatów samochodowych?

Jeśli prowadzisz warsztat samochodowy, masz punkt z wymianą opon lub jesteś właścicielem stacji kontroli pojazdów, do końca 2014 r. masz prawo korzystać ze zwolnienia z kas fiskalnych. Zwolnienie to przysługuje przedsiębiorcom, których obroty ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekraczają 20.000 zł w skali roku. Jednak od 1 stycznia 2015 r. stan prawny się zmieni – resort finansów przygotowując projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas zdecydował się pozbawić właścicieli warsztatów samochodowych prawa do korzystania z wszelkich zwolnień.

 

W projekcie nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień pojawił się zapis § 4 ust. 1 pkt 2c-e, czytamy w nim:

4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:

(…)

2) świadczenia usług:

(…)

c) naprawy pojazdów samochodowych, motocykli, motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),

d) w zakresie wymiany opon lub kół,

e) w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,

 

W praktyce oznacza to, iż usługi naprawy pojazdów samochodowych od 1 stycznia 2014 r. nie będą mogły korzystać z żadnych zwolnień z kas fiskalnych. Każdy warsztat samochody, który jeszcze nie ma kasy, będzie musiał wprowadzić ją najpóźniej 1 marca 2015 r.

Natomiast podatnicy, którzy dopiero otworzą warsztat samochodowy w 2015 r., będą musieli w ciągu 2 miesięcy od końca miesiąca, w którym wykonają pierwszą czynność wyłączoną ze zwolnień. Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym będzie obowiązkowa dla każdego, niezależnie od wysokości obrotu, liczby usług czy dokumentowania czynności fakturami.

 

Koniec zwolnienia dla warsztatów samochodowych – dlaczego?

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia resort finansów wyjaśnił, iż decyzja o likwidacji prawa do zwolnień z kas dla m.in. warsztatów samochodowych to odpowiedź na postulaty zgłaszane przez organy podatkowe i konsumentów. Czyli warsztaty samochodowe, punkty wymiany opon itd. zostały uznane za grupę, w której najczęściej ukrywane są dochody. Zdaniem prezesa Związku Dealerów Samochodów Marka Koniecznego od 30 do 40 procent rynku motoryzacji to szara strefa – budżet państwa może tracić na tym miliardy złotych. Zdaniem Koniecznego wprowadzenie obowiązkowych kas fiskalnych w warsztatach samochodowych to krok w dobrym kierunku. Z kolei wiceminister finansów Janusz Cichoń mów:

– Zmiany wynikają z chęci zabezpieczenia praw konsumenta i uczciwej konkurencji, ale także chęci uszczelnienia systemu podatkowego. To korzyść dla wszystkich obywateli. –

 

Z drugiej strony kasy fiskalne w warsztatach samochodowych obowiązkowe dla wszystkich rzeczywiście mogą pomóc tym mechanikom, którzy uczciwie ewidencjonują swój obrót. Obecnie bardzo często stosowaną praktyką jest stawianie klienta przed wyborem – droższa usługa i faktura lub tańsza usługa bez faktury. Od 2015 r. dla każdej usługi naprawy pojazdu będzie trzeba wystawić paragon fiskalny. Mechanicy, którzy teraz ukrywają dochody, nie będą mogli już „zarabiać na vacie” ani oferować usług tańszych o ten podatek. Wśród klientów zacznie się liczyć przede wszystkim jakość usług – większe pieniądze za lepszą usługę. Czy rzeczywiście tak będzie? Przekonamy się w 2015 roku.