Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna w warsztacie samochodowym – co wybrać?

Urządzenie fiskalne dla warsztatu samochodowego to nowy standard wyposażenia.

Zgodnie z opublikowanym już rozporządzeniem Ministerstwa Finansów, od 2015 roku każdy warsztat samochodowy musi stosować urządzenie fiskalne podczas sprzedaży.

Dla przedsiębiorcy, który nie miał wcześniej do czynienia z kasą fiskalną, taki zakup może stanowić pewien problem. Przecież na polskim rynku dostępnych jest naprawdę różnych wiele modeli kas fiskalnych i drukarek fiskalnych. Właściwie pierwszy dylemat stanowi wybór: Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna? Co będzie lepsze dla mojego warsztatu samochodowego?

 

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie i wybrać konkretny model, trzeba wiedzieć, czym różni się kasa fiskalna od drukarki fiskalnej. Znając odpowiedzieć na to pytanie, odpowiesz sobie na kolejne: Które urządzenie rejestrujące będzie odpowiednie dla MOJEGO warsztatu samochodowego?

Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna w warsztacie samochodowym?

Oba urządzenia zarówno kasa fiskalna, jak i drukarka fiskalna służą właściwie do tego samego. Ich zadaniem jest ewidencjonowanie sprzedaży oraz wystawianie paragonów fiskalnych. Są jednak skonstruowane nieco inaczej i inaczej działają. Istotne różnice między nimi sprawiają, że znajdą swoje zastosowanie w warsztatach samochodowych różnego typu.

KASA FISKALNA działa autonomicznie. Posiada klawiaturę do obsługi urządzenia, jeden lub dwa wyświetlacze, mechanizm drukujący oraz wszystkie przyciski niezbędne do prowadzenia sprzedaży i drukowania dokumentów kasowych. Kasa fiskalna nie wymaga podłączenia do komputera. Urządzenie to znajdzie więc zastosowanie w bardzo różnych warunkach. Jest popularnym elementem wyposażenia rozmaitej wielkości punktów usługowych i handlowych. Świetnie się tez sprawdza nawet w trudnych warunkach, na przykład w pracy na otwartej przestrzeni, a także tam, gdzie nie ma dostępu do prądu. Urządzenie narażone jest na upadek? Niekorzystne warunki atmosferyczne? Niejedna mobilna kasa fiskalna zniesie najgorsze okoliczności. A przy tym nie zajmie dużo miejsca w punkcie, na biurku, na stole, w samochodzie, plecaku czy torbie.

Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym – w którym?

Prowadzisz mały warsztat samochodowy, niewielki punkt wulkanizacyjny czy stację diagnostyczną? Wykonujesz czasem naprawy w terenie? Kasa fiskalna sprawdzi się Twoim warsztacie! Zastanów się jeszcze, czy do obsługi sprzedaży nie będziesz chciał używać specjalnej aplikacji komputerowej dedykowanej warsztatom samochodowym. Takie oprogramowanie jest wykorzystywane nie przez kasę, ale przez drukarkę fiskalną.

Kasy fiskalne dla mechaników mogą mieć różne rozmiary i różne parametry. Możesz wybierać wśród typowych, prostych kas stacjonarnych, przez urządzenia średniej wielkości, aż po małe i lekkie kasy mobilne np. Posnet Mobile HS EJ, Elzab K10 lub Novitus Nano E.

Ile kosztuje kasa fiskalna? Generalnie kasy fiskalne są tańsze od drukarek fiskalnych – najtańsze sprzęty wysokiej jakości znanych producentów możemy kupić już od 999 zł.

 

DRUKARKA FISKALNA nie działa autonomicznie. Drukarka pracuje za pośrednictwem specjalnej aplikacji sprzedażowej zainstalowanej na komputerze lub na laptopie. Wszystkie czynności wykonywane są na komputerze, dlatego właśnie drukarka fiskalna nie jest samodzielna. Nie może pracować bez komputera – nie ma nawet oddzielne klawiatury do obsługi urządzenia. Wydaje Ci się, że jest w takim razie mniej zaawansowana niż kasa fiskalna? Nic bardziej mylnego! To właśnie dzięki temu, że podpinasz ją pod komputer ze specjalnym oprogramowaniem sprzedażowym, jest jej dużą zaletą! Mechanik, który korzysta z drukarki fiskalnej w swoim warsztacie ma wgląd do wszystkich danych o transakcjach, cenach, usługach, klientach i samochodach. Może te dane przetwarzać i analizować, drukować raporty i zestawienia. Drukarka fiskalna w warsztacie samochodowym oszczędza czas mechanika i upraszcza wiele procesów.

Drukarka fiskalna w warsztacie samochodowym – w którym?

Drukarka fiskalna to doskonałe urządzenie dla większych warsztatów. Masz duży warsztat samochodowy, przez który przewija się wielu klientów? Sprzedajesz nie tylko usługi, ale też towary np. części samochodowe, płyny czy różnego rodzaju akcesoria? Do drukarki możesz podłączyć wiele urządzeń peryferyjnych, np. skaner kodów kreskowych!

A może prowadzisz punkt średnich rozmiarów, ale chciałbyś się rozwijać swój biznes? Drukarka i aplikacja, z której korzysta ten typ urządzenia fiskalnego, pozwoli Ci zaplanować skuteczną strategię marketingową.

Który model drukarki fiskalnej można polecić warsztatom samochodowym? Posnet Thermal FV, Posnet Thermal XL czy też Innova Profit EJ .

Ile kosztuje drukarka fiskalna? Ceny drukarek fiskalnych zaczynają się od około 2000 zł. Myślisz, że to dużo? Nie rezygnuj pochopnie z wyboru drukarki fiskalnej, tylko dlatego, że wydaje Ci się za droga. Ta jednorazowa większa inwestycja – zwłaszcza jeśli masz spory warsztat albo ambicje rozwijania się w branży – naprawdę Ci się opłaci.

Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna w warsztacie samochodowym – nie wiesz, co wybrać?

Jeżeli wciąż masz wątpliwości, co wybrać dla swojego warsztatu samochodowego, czy lepsza będzie kasa czy drukarka fiskalna, zapytaj po prostu o poradę doświadczonego serwisanta. Znajdziesz go w każdym dobrym salonie kas fiskalnych. Zapoznaj się wcześniej z opisami urządzeń w Internecie, analizuj, porównuj, wyrób sobie zdanie – a potem skonsultuj się z fachowcami i porozmawiaj o konkretnych upatrzonych przez siebie modelach.

Popatrz na kasy i drukarki fiskalne, które znajdują się na naszej stronie.

Która wydaje Ci się praktyczniejsza? Która najbardziej Ci się podoba?

Posnet Mobile HS EJ

Posnet Mobile EU

Elzab K10

Novitus Nano E

Posnet Thermal FV

Posnet Thermal XL

Innova Profit EJ