Już niewiele czasu pozostało mechanikom na wymianę obecnych urządzeń fiskalnych. Kasa online w warsztacie samochodowym będzie obowiązkowa już od 2020 r. Sprawdź, jakie urządzenie wybrać i czy możesz skorzystać z ulgi do 700 zł na zakup nowej kasy.

Obowiązek wymiany kas fiskalnych przez warsztaty samochodowe, punkty wulkanizacyjne i stacje paliw przybliża się wielkimi krokami. Urządzenia spełniające wymogi określone dla kas online’owych warsztaty muszą mieć już od 1 stycznia 2020 r. Wiele firm decyduje się na zakup urządzenia wcześniej, by uniknąć kolejek w serwisach i ograniczenia asortymentu.

 

Kasa online w warsztacie samochodowym – podstawa prawna

Regulacje, dzięki którym producenci uzyskali możliwość wypuszczenia na rynek kas fiskalnych online, znajdują się w ustawie z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz. U. z 2019 r. 675). Natomiast wymagania techniczne dla urządzeń przesyłających dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) znajdują się w rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. z 2018 r. 1206).

 

Wymiana kasy online

Formalności związane z zakupem kasy online dla warsztatu samochodowego są podobne, jak w przypadku urządzeń „starego” typu. Kasa wymaga wcześniejszej fiskalizacji dokonywanej przez uprawnionego serwisanta. Nie ma za to obowiązku składania w urzędzie skarbowym zgłoszenia danych dotyczących kasy – dokumentu wymaganego przy tradycyjnych kasach w celu uzyskania numeru ewidencyjnego. Dane o kasie fiskalnej i podatniku przesyłane są do administracji skarbowej za pośrednictwem CRK. System automatycznie nadaje urządzeniu numer ewidencyjny.

 

Jaka kasa online w warsztacie samochodowym

Mechanicy muszą mieć kasy fiskalne niezależnie od wysokości obrotu. Każdy warsztat ma więc już takie urządzenie. Kasy fiskalne online to te same modele, które dziś mechanicy dobrze znają i cenią. Większość decyduje się więc na wybór tego samego urządzenia w wersji online’owej. Dobrym przykładem jest Posnet BINGO – znana od lat kasa fiskalna dla warsztatów, obecnie dostępna także w wersji online – przesyłającej dane do CRK.

Wśród innych kas fiskalnych online cenionych przez warsztaty samochodowe warto wymienić np. Fawag LITE Online czy Novitus MAŁĄ Online. Przedsiębiorcy preferujący mobilne rozwiązania mają do wyboru m.in. Posnet ERGO Online, Elzab K10 Online czy Novitus NANO Online.

 

Ulga na kasę online dla warsztatu

Podatnicy zobowiązani przepisami do wymiany obecnego urządzenia na kasę fiskalną online, mogą skorzystać z ulgi do 700 zł na zakup urządzenia. Ulga na kasę online dla warsztatu przysługuje, nawet jeśli podatnik już wcześniej dokonał takiego odliczenia przy zakupie kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

Sprzedajesz części samochodowe? Sprawdź zmiany w VAT w 2019 r.