Za niecałe dwa tygodnie wejdzie w życie nowe rozporządzenie dotyczące stosowania kas fiskalnych w firmach. Co zmieni w sytuacji przedsiębiorców? Czy kasa fiskalna w warsztacie samochodowym w 2019 roku będzie obowiązkiem?

Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym w 2019 roku będzie niestety obligatoryjna. Wynika to z zapisów rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas, które wejdzie w życie od 1 stycznia. Jeśli planujesz założyć firmę i otworzyć warsztat samochodowy, koniecznie dowiedz się, jakie pojawią zmiany w przepisach dotyczących urządzeń fiskalnych.

 

W 2019 zmienią się przepisy dotyczące zwolnień z kas fiskalnych

Od 1 stycznia 2019 roku zmienią się przepisy w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych. M.in. kilka grup podatników straci prawo do zwolnienia z kas, ponieważ uszczupli się katalog tzw. zwolnień przedmiotowych. Wybrane czynności znikną z tego spisu, a przedsiębiorcy, którzy je wykonują, będą musieli drukować paragony fiskalne, chociaż dotychczas nie musieli tego robić.

 

Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym w 2019

Zgodnie z zapisami nowego rozporządzenia kasa fiskalna w warsztacie samochodowym w 2019 roku będzie obowiązkowa. Dla przedsiębiorców wykonujących usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów nie jest już dostępne ani podmiotowe, ani przedmiotowe zwolnienie z kasy fiskalnej. Brak prawa do tych zwolnień z kas oznacza, że przedsiębiorcy prowadzący swoje warsztaty samochodowe, muszą rejestrować sprzedaż na kasie fiskalnej od pierwszej sprzedaży. Jeśli więc planujesz otworzyć firmę o tym profilu od 1 stycznia 2019 roku, to musisz być przygotowany na to, by już pierwszy klient otrzymał od ciebie paragon fiskalny.

 

Nowe rozporządzenie w skrócie, czyli kto straci prawo do zwolnienia z kas w 2019 r. 

Jedną z ważniejszych nowości projektowanego rozporządzenia będzie wspomniana utrata prawa do zwolnienia przedmiotowego z kas. Przywileju tego zostaną pozbawieni podatnicy, którzy zajmują się:

– transportem drogowym pasażerskim pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta, a więc dorożkarze

– usługami związanymi z utrzymaniem porządku w budynkach i zagospodarowywaniem terenów zieleni z wyłączeniem usług związanych z zagospodarowywaniem terenów zieleni (PKWiU 81.30.10.0), czyli sprzątaczki

– przyjmowaniem, w przypadku braku odpowiedniego dokumentu przewozu albo dokumentu uprawniającego do przejazdu bezpłatnego lub ulgowego, należności związanych z wykonywaniem usług przewozu osób oraz przewożonych przez nie rzeczy i zwierząt, a w przypadkach tego wymagających – również opłat dodatkowych (w transporcie kolejowym dotyczy to również należności pobieranych na pokładzie pociągu przez osoby uprawnione do ich poboru na rzecz przewoźnika kolejowego, a w szczególności przez drużyny konduktorskie), a więc rewizorzy

– usługami w zakresie transportu osób na rzece Dunajec tzw. flisacy pienińscy

Czy oznacza to, że ci usługodawcy będą musieli wystawić paragon fiskalny już od pierwszej wykonanej usługi, tak jak podatnicy w warsztatach samochodowych? Nie, ponieważ dorożkarze, sprzątaczki, rewizorzy i flisacy pienińscy wciąż mogą korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego z kas. Niskie obroty ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (limit obrotów to 20.000 zł netto rocznie) będą ich zwalniać z wprowadzenia kas fiskalnych do firmy.

Obecnie nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas w 2019 r. jest jeszcze na etapie projektu. Przed ostatecznym opublikowaniem w Dzienniku Ustaw mogą zostać w nim wprowadzone jeszcze jakieś zmiany.