Z początkiem lipca 2018 roku miał wejść w życie przepis, który ogranicza możliwości wystawienia faktury do paragonu. Zgodnie z nim przedsiębiorca wystawi fakturę, tylko jeśli znajduje się NIP nabywcy na paragonie. Kiedy możemy się spodziewać nowych regulacji?

 

Faktura wyłącznie do paragonu zawierającego NIP-nabywcy to przepis, który miał zacząć obowiązywać 1 lipca 2018 r. Wciąż jednak jest to kwestią przyszłości, ponieważ projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw nie został jeszcze ostatecznie zatwierdzony.

Najprawdopodobniej nowy akt prawny wejdzie w życie dopiero z początkiem 2019 r. Jakie zmiany przyniesie?

 

NIP nabywcy na paragonie pozwoli wystawić fakturę

Przedsiębiorca, który posiada kasę fiskalną i dokumentuje transakcje paragonem fiskalnym, może wystawić fakturę do tego dokumentu tylko w przypadku, gdy znajduje się na nim numer NIP nabywcy. Takie ograniczenia pojawią się wraz z opublikowaniem nowych przepisów w Dzienniku Ustaw. Sprzedawca, który nie dostosuje się do tego wymogu zostanie obciążony finansowo.

 

Jakie kary za fakturę bez numeru NIP nabywcy na paragonie?

Konsekwencje niedostosowania się do nowych przepisów również określa projekt ustawy nowelizacyjnej. Wprowadza on dodatkowe zobowiązanie podatkowe – ma ono wynosić 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze wystawionej pomimo braku numeru NIP nabywcy na paragonie fiskalnym. Karę zapłaci nie tylko sprzedawca, ale również nabywca, który w ewidencji VAT ujmie fakturę wystawioną niezgodnie z przepisami.

 

Kasy fiskalne starego typu nie wydrukują numeru NIP na paragonie

Niektórzy podatnicy wciąż mają w firmach kasy fiskalne, które nie drukują numeru NIP nabywcy na paragonie. Czy fakt posiadania sprzętu starego typu usprawiedliwia ich, jeśli chodzi o wystawianie faktur? Nie. Jeśli sprzedawca posiada urządzenie rejestrujące bez technicznej możliwości drukowania NIP-u nabywcy na paragonie fiskalnym, wówczas musi on od razu wystawić klientowi fakturę.

 

Inne zmiany w systemie fiskalnym – kasy online 

Powyższy przepis to tylko jedna z wielu zmian, z którymi zmierzą się podatnicy. Wielu przedsiębiorców czeka na ostateczne zatwierdzenie regulacji związanych w wprowadzeniem tzw. kas fiskalnych online.

Kasy online to urządzenia nowego typu, które będą łączyć się z Centralnym Repozytorium Kas.

Pierwsze takie urządzenia trafią do salonów kas fiskalnych jeszcze w tym roku – wybrani podatnicy muszą wprowadzić sprzęty działające online z początkiem stycznia 2019 r.